Център за медиация
Във връзка с изпълнението на проект „Насърчаване използването на медиацията като алтернативен способ за решаване на спорове“ - изпълняван по ОПДУ, който се очаква да бъде завършен до 31 август 2020 година, публикуваме видео съдържание с указания за ползване функционалностите на разработения по проекта централизиран електронен портал, насочена към всяка от целевите групи (граждани, медиатори, обучителни организации). Основната цел на проекта е намаляване на натовареността на магистратите, чрез промяна на нормативната уредба и използване на алтернативни форми за разрешаване на спорове, включително въвеждане на електронно правосъдие.
Видеоклиповете съдържат информация с указания за използване на сайта - https://mediation.mjs.bg/
Централизиран електронен портал за медиация - 1
Централизиран електронен портал за медиация - 2
Централизиран електронен портал за медиация - 3
Централизиран електронен портал за медиация - 4
Какво е медиацията и кога се провежда
Медиацията е един от алтернативните способи за доброволно разрешаване на спорове в неформална и поверителна процедура, насочени към подобряване достъпа до правосъдие.
Медиация се провежда при спорове от гражданско-правен и административно-правен характер, при търговски, семейни или потребителски спорове, както и във всички случаи, когато Законът позволява това.
Защо медиацията е подходяща за Вас
Имате спор, насрещната страна не разбира вашите аргументи, желаете да спестите средства, тогава имате нужда от медиатор!
Медиацията събира страните по спора с неутрална трета страна – МЕДИАТОР, който изслушва и двете страни и им помага да постигнат взаимно приемливо разрешение.
Какво може да постигнете
Подобряване на отношенията между спорещите и постигане на решение, съобразено с взаимните интереси.
Доброволно разрешаване на спора чрез сключване на спогодба.
Прекратяване на съдебните производства.
Центърът предоставя безвъзмездно възможност на спорещите да разрешат правния спор доброволно, посредством медиация и със съдействието на медиатор.
Как да участвате в процедурата
- подавате заявление за участие в процедура по медиация;
- избирате медиатор от одобрения от съда списък;
- насрочвате среща;
Какво може да постигнете
- Подобряване на отношенията между спорещите и постигане на решение, съобразено с взаимните интереси.
- Доброволно разрешаване на спора чрез сключване на спогодба.
- Прекратяване на съдебните производства.
Основни принципи:
- Безпристрастност
Медиаторите не проявяват пристрастие и не вземат страна по спора. Медиаторите не са съветници и не дават съвети по личните позиции. Те обикновено препоръчват търсенето на правни съвети успоредно с процеса на медиация.
- Поверителност
По принцип посочените обстоятелства и факти и предоставените документи в хода на медиацията не могат да се използват като доказателства по същия случай в съда. Медиаторът не може също така да свидетелства.
- Доброволен характер на медиацията
Страните в конфликта трябва да бъдат уведомявани за процедурата по медиация като допълнителна възможност за разрешаване на техния конфликт. Отказът да се използва медиация не оказва въздействие върху резултатите от съдебното решение.
Този принцип не влиза в противоречие със задължителните информационни срещи относно медиацията или дори със задължителната медиация, при условие че страните не са принудени да уредят своя конфликт чрез медиация.